Ślub we Włoszech

Ślub w Ligurii
MINI PRZEWODNIK

ŚLUB WE WŁOSZECH (LIGURIA) – MINI PRZEWODNIK

LIGURIA W PIGUŁCE, czyli dlaczego warto wziąć ŚLUB W LIGURII i co jest w niej tak niezwykłego, że Pary Młode z całego świata marzą o ślubie tutaj.

Gdzie leży Liguria?
Liguria położona jest w zachodniej części Włoch. Terytorialnie ciągnie się od granicy z Francją, wzdłuż wybrzeża, do północnej części Toskanii. Patrząc na mapę można zauważyć iż ten „wąski” region, jedne z najmniejszych we Włoszech, zawłaszczył sobie spory kawałek włoskiego wybrzeża i to jego największe bogactwo. Na Ligurię składają się 4 prowincji: Imperia, Savona, Genua, La Spezia. Nasze propozycje ślubne skupione się w okolicach La Spezii, stąd poniższy przewodnik będzie dotyczył przede wszystkim tej części Ligurii.

Co warto zobaczyć w Ligurii?
Liguria to w większości małe, malownicze i bardzo kolorowe miasteczka, otoczone z jednej strony przez wody Morza Liguryjskiego a z drugiej strzeżone przez górskie zbocza. To charakterystyczne położenie sprawia, że już samo dotarcie do nich, które najprostsze jest w wielu miejscach drogą morską, stanowi atrakcję samą w sobie.

Stolica prowincji La Spezia, to typowe morskie miasto o tej samej nazwie, z morskim portem turystycznym i wojskowym. Góruje nad nim zamek św. Jerzego, obecnie siedziba Muzeum Archeologicznego, a udostępniony dla turystów taras widokowy, znajdujący się na najwyższym poziomie zamku, umożliwiają podziwianie panoramy miasta. Przystępne cenowo i różnorodne możliwości zakwaterowania, dogodne połączenie linią kolejową z Genuą a co za tym idzie z wszystkimi liguryjskimi miasteczkami położonymi przy tej trasie, połączenia autobusowe z miasteczkami takimi jak Lerici czy Portovenere, a także wypływające stąd promy turystyczne do miejscowości Cingue Terre czynią La Spezię doskonała bazą wypadową do zwiedzania okolicy.

Największą atrakcją przyciągającą turystów w ten rejon Ligurii jest 5 miejscowości Parku Narodowego Cingue Terre. Monterosso al Mare , Vernazza, Corniglia, Manarola, Riomaggiore to małe wioski, które wydaję się być przyklejone do porośniętych winoroślami zboczy a ich kolorowe zabudowania tworzą bajeczny krajobraz, zwłaszcza jeśli wybierzemy łódkę lub prom, aby do nich dotrzeć. Ukryte wśród domów rodzinne trattorie serwują owoce morza, makarony z liguryjskim pesto i przepyszne dania z ryb. Na terenie Cinqe Terre znajduje się też Via dell’Amore (Ścieżka Miłości), miasteczka mają również w wielu miejscach możliwość wyjścia po ścieżkach na zboczu i podziwiania ich panoramy „z góry”.

Portovenere, to jedna z najbardziej znanych miejscowości w Ligurii, nazywana bramą Cinque Terre a połączenia promowe łączą je z miasteczkami Parku Narodowego. Nad kolorowymi zabudowaniami Portovenere góruje zamek Dorów, centrum stanowi deptak ciągnący się wzdłuż nabrzeża z niewielkim portem. Miasteczko nie jest duże ale część jego uliczek, zamek Dorów i dwa zabytkowe kościoły można zwiedzać po pokonaniu schodów, które spotkamy na każdym kroku spaceru, dzięki termu widoki jakie może podziwia są jednymi z najbardziej porządnych na sesjach ślubnych. W pobliżu Portovenere położone są trzy wyspy: Palmeria, Tino oraz Tinetto. Największa z nich – Palmeria, jest częściowo zamieszkała i udostępniona do zwiedzania dzięki połączeniom promowym stąd wybierając się do Portovenere można wzbogacić zwiedzanie o rejs na Palmerię. Interesującą opcją są też rejsy wokół wysp.

Cinqe Terre i Portovenere zostało w 1995 roku wpisane na Listę UNESCO co skupia na nich uwaga turystów, jeśli jednak dysponujemy większą ilością czasu warto skorzystać z połączeń kolejowych i udać się wzdłuż wybrzeża w kierunku Genui. Tam czekają nieco większe ale przepiękne, kolorowo zabudowane, nadmorskie miejscowości jak Sesteri Levante, Rapallo, Santa Margerita Ligure. W tych okolicach położone jest również sławne Portofino, przy czym prościej do niego dotrzeć wybierając samochód lub drogę morską.

Kierując się od La Spezii na południe trafimy natomiast na Lerici z portem jachtowym i wzniesionym na skale zamkiem.

WARTO WIEDZIEĆ: Wybierając tę część Ligurii warto mieć ze sobą wygodne buty, dzięki czemu można dotrzeć do nieco wyżej położonych punktów a tam czekają panoramiczne widoki na wybrzeże i olśniewający turkus morza.

Gdzie można wziąć ślub cywilny w Ligurii?
Ślub cywilny w Ligurii możliwy jest w urzędach oraz w miejscach plenerowych, jak zamki czy tarasy położone w pobliżu linii brzegowej, z pięknymi widokami na morze. Plaże Ligurii są dość wąskie i w sezonie letnim mocno zatłoczone, dlatego polecamy je na ślub przed i po typowym sezonie turystycznym. Największym atutem ślubów cywilnych w Ligurii jest bliskość morza podczas ceremonii oraz lokalizacji miejsc ślubnych w malowniczych miasteczkach, które mogą być tłem romantycznej sesji zdjęciowej Nowożeńców.

Gdzie może się odbyć ślub kościelny lub konkordatowy w Ligurii?
Śluby kościelne lub konkordatowe w Ligurii również odbywają się w pobliżu morza, w prostych ale widokowo położonych kościołach. Jedna z naszych włoskich propozycji na ślub w Ligurii to częściowo otwarty kościółek, gdzie szum fal stanowi dodatkowy akompaniament podczas ceremonii.
We wszystkich kościołach w Ligurii ślubu kościelnego/konkordatowego naszym Parom udziela polski ksiądz a w dniu ceremonii towarzyszy Wam także nasza polska konsultantka.

Kiedy jest najlepsza pogoda na ślub w Ligurii?
Śluby w Ligurii odbywają się od wiosny do jesieni. Na wybór pory roku wpływ będzie miała wizja zarówno ślubu jak i przyjęcia/kolacji po ślubie. Jeśli na miejsce swojego włoskiego ślubu, wybierzecie którąś z plenerowych, otwartych lokalizacji a przyjęcie czy kolację ślubną np. na tarasie restauracji z widokiem na morze, warto wziąć pod uwagę okres od końca maja do połowy września, aby goście skorzystali z ciepłych wieczorów. Na wcześniejsze czy późniejsze terminy warto rozpatrzeć restauracje z możliwością „schowania gości” w środku.

Dla kogo ślub w Ligurii?
Położenie miejsc ślubnych oraz bogactwo nadmorskich restauracji sprawia, że włoski ślub w Ligurii to doskonały wybór dla miłośników morza, szumu fal i dań z przewagą ryb i owoców morza. Piękne, włoskie tarasy, z otwartym widokiem na morze, kościoły malowniczo wznoszące się na skalistym wybrzeżu Ligurii oraz restauracje z zapierającym dech w piersiach widokiem podczas zachodu słońca to najbardziej charakterystyczne elementy ślubu w Ligurii.

Jak podróżować po Ligurii?
Ze względu na górzyste ukształtowanie terenu dojazd samochodem do części nadmorskich miejscowości w Ligurii jest dość trudny i czasochłonny, dlatego najszybszy środek transportu to pociąg. Linia kolejowa biegnie wzdłuż wybrzeża, w wielu miejscach tunelami wykutymi w skałach, co sprawia, że sprawnie można dostać się z La Spezii np. do Genui. Poruszając się pociągiem po Cinque Terre można wykupić całodzienny bilet, jeśli będziecie jednego dnia w kilku miejscowościach. Część naszych włoskich Par Młodych wykorzystuje ten środek transportu na dotarcie z hotelu do miejsca ślubu cywilnego lub kościoła. U wielu z nich wizja podróży pociągiem do lub ze ślubu początkowo wywołuje zdziwienie ale za każdym razem wspomnienia są niezapomniane.

WARTO WIEDZIEĆ: Bilety kolejowe trzeba we Włoszech skasować w kasownikach znajdujących się przy wejściach na peron (niezależenie czy bilet został zakupiony w kasie czy w automacie na dworcu), w przeciwnym wypadku bilet jest nieważny.

Piękno Ligurii można podziwiać również od morza, stąd bardzo dobrze rozbudowana jest tutaj sieć połączeń promowych. A może jachtem na ślub? Przepłynięcie łódką lub jachtem po ślubie jest dodatkową atrakcją wielu organizowanych przez nas ślubów w Ligurii.

Jak dojechać/dotrzeć do Ligurii?
Do Ligurii można dotrzeć drogą lądową lub powietrzną.

SAMOLOTEM
Najbliższym lotniskiem dla okolic La Spezii jest toskańska Piza.
Przybliżony czas przelotu z Portu Lotniczego Warszawa Modlin do Portu Lotniczego w Pizie (International Galileo Galilei Airport Pisa) to ok. 2 godziny a z lotniska w Krakowie – ok. 1g 50 min
Bezpośrednie przeloty z Polski do Ligurii:
Połączenia lotnicze z Polski do Pizy realizowane są tanimi liniami lotniczymi, 2 razy w tygodniu, z Warszawy (Lotnisko Warszawa – Modlin), Krakowa i Gdańska.
Odległość z Pizy do La Spezii to ok. 85 km (czas dojazdu ok. 1 godz.).
Inne lotniska, które mają dobre połączenia z Polski to Bolonia (z lotniska w Bolonii do La Spezii to ok. 200 km, a czas dojazdu – ok. 2g 15 min.) lub Mediolan-Bergamo (do La Spezii to ok. 260 km, czas przejazdu – ok. 3 godz.)

SAMOCHODEM
Dystans z Warszawy do La Spezii, to ok. 1700 km (przybliżony czas dojazdu ok. 17 godz.).

Ślub w Toskanii
Ślub w Toskanii
Ślub w Toskanii
Ślub w Toskanii
Ślub w Toskanii