ŚLUB WE WŁOSZECH (TOSKANIA) – MINI PRZEWODNIK
TOSKANIA W PIGUŁCE, czyli dlaczego warto wziąć ŚLUB W TOSKANII i czym Toskania przyciąga Pary Młode i turystów z całego świata.
Gdzie leży Toskania?
Toskania znajduje się w środkowej części Włoch. Dzieli się na 10 prowincji i sąsiaduje z 5 regionami: Ligurią, Emilią -Romanią, Marche, Umbrią i Lacjum. Oprócz lądowej części do Toskanii należą również Wyspy Toskańskie, z których największa to Wyspa Elba.
Dzięki swojemu położeniu między Apeninami Północnymi a Morzem Tyrreńskim i Liguryjskim toskański krajobraz jest bardzo zróżnicowany: w przeważającej części wyżynny, z dostępem do gór i bogatym w szerokie, piaszczyste plaże wybrzeżem. Takie ukształtowanie terenu ściąga co roku do Toskanii zarówno miłośników jej zielonych wzgórz, jak i spragnionych wypoczynku na drobnym piasku plażowiczów.
Co warto zobaczyć w Toskanii?
Toskania szczyci się wyjątkową historią, sztuką i architekturą w tym 7 miejscami wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO: Florencja, Piza, San Gimignano, Siena, Pienza, Val d’Orcia, Wille i ogrody medycejskie, ale tym co również przyciąga turystów są przepiękne toskańskie krajobrazy. Zielone, pokryte winnicami a latem również ukwiecone słonecznikami wzgórza, oplatają bogate turystycznie miast jak Piza, Florencja, czy Sienna, ale też mniejsze urocze miasteczkami jak San Gimignano, Volterra, Monterrigioni, Celtaldo, które zachowały swój niepowtarzalny, średniowieczny charakter.
Stolicą Toskanii jest Florencja z górującą nad dachami florenckich kamienic monumentalną Katedrą — Duomo, uwieńczoną Kopułą, słynnym projektem Michała Anioł, który część swojego życia spędził właśnie we Florencji a miasto jest pełne jego dzieł, jak choćby monumentalna, 14-metrowa rzeźba Dawida, której kopia znajduje się przy jednym z najważniejszych pałaców – Palazzo Vecchio. Pałace, mosty, muzea to główne bogactwo Florencji. Warto również wybrać się na spacer urokliwymi ulicami Florencji lub na jeden z punków widokowych, jak choćby Piazzale Michelangelo, skąd przywieziemy widokówkowe zdjęcia panoramy Florencji.
CIEKAWOSTKI: Dla tych, którzy zakochają się w mieście i będą chcieli do niego wrócić, obowiązkowym punktem zwiedzania jest Loggia del Nuovo, gdzie znajduje się rzeźba dzika. Według legendy potarcie jego ryjka gwarantuje powrót do Florencji, co jak widać po błyszczącym ryjku, czyni wielu zapobiegliwych jej miłośników.
Miasta, które jeszcze warto zobaczyć w Toskanii to z pewnością Piza ze słynną Krzywą Wieżą, Lukka, której mury otaczające historyczne centrum pięknie widać z okien samolotów lądujących na lotnisku w Pizie, San Gimignano – miasto z 14 wieżami, gdzie czas zatrzymał się między średniowiecznymi budynkami, Sienna z zachowanym antycznym układem miasta i pędzącymi przez miasto dwa razy w roku końmi w czasie wyścigu Palio di Siena, Pienza — przez wielu uważana za najpiękniejsze toskańskie miasto dzięki zachowanemu do dzisiaj renesansowemu układowi i położeniu w malowniczej Val d’Orcia, Cortona — znana miłośnikom literatury z powieści „Pod słońcem Toskanii”, i … tutaj pojawią się trzy kropki bo w Toskanii niesamowite jest to, że można ją zwiedzać z przednikiem w ręku po dziełach architektury, można szukać śladów Michała Anioła, Leonarda da Vinci, Boticellego, można zatrzymywać się przy cyprysowych alejach jak z filmu „Gladiator”, można przemierzać Toskanię szklakiem winnic, oliwek, sera pecorino lub innych włoskich przysmaków, można odpocząć przy toskańskich termach, można spędzić czas nad basenem lub na tarasie toskańskiej willi kontemplując widoki, a można skręcić z turystycznych tras i znaleźć niewielkie gospodarstwo, gdzie spróbujemy przygotowanych przez panią domu potraw z produktów z własnego ogródka i domowego wina, a to i tak nie wyczerpuje wszystkich możliwości odkrywania Toskanii.
Jakie są najpiękniejsze miejsca na ślub cywilny w Toskanii?
Ślub cywilny w Toskanii może odbyć się w wielu miejscach tylko w urzędzie, ale spora część włoskich urzędów to budynki z pięknymi, zabytkowymi wnętrzami. Są również w Toskanii miejsca, wyznaczone przez władze cywilne, w których możemy zorganizować Wasz plenerowy ślub cywilny – to na ogół położone na wzgórzach, tak bardzo charakterystycznych dla tej części Włoch, otoczone zielenią winnice i wille, czasami z możliwością zakwaterowania gości i/lub przyjęcia weselnego bezpośrednio po ceremonii ślubnej. Śluby w plenerze odbywają się też w zamkach i toskańskich ogrodach a w ofercie mamy dla Was również toskańskie jezioro z przepięknym ogrodem, bardzo popularne wśród naszych Par.
Gdzie może się odbyć ślub kościelny lub konkordatowy w Toskanii?
Ślub kościelny lub konkordatowy w Toskanii jest możliwy w kościołach, gdzie toskańskie władze kościelne zgadzają się na ślub Polaków we Włoszech. Zaletą toskańskich kościołów jest duża różnorodność, począwszy od surowych, romańskich, kamiennych świątyń po te bogato zdobione z późniejszych epok. Niezależnie od wybranego miejsca w Toskanii ślubu kościelnego/konkordatowego naszym Parom udziela polski ksiądz a w dniu ceremonii towarzyszy Wam także nasza polska konsultantka.
Zarówno przy ślubach cywilnym jak i kościelnych/konkordatowych w Toskanii do naszej oferty wybraliśmy miejsca, naszym zdaniem najciekawsze, ale sprawdzamy również możliwości ślubu w innych lokalizacjach, w ramach naszej oferty indywidualnej na ślub we Włoszech.
Kiedy jest najlepsza pogoda na ślub w Toskanii?
Przyjemna pogoda na ślub w Toskanii jest mniej więcej od maja do października. Pary, które marzą o romantycznym przyjęciu w toskańskiej willi, zdecydowanie częściej wybierają czerwiec lub lipiec, ze względu na długi dzień i ciepłe wieczory. Sierpień to natomiast upalny czas i okres „włoskich wakacji”, kiedy księża i urzędnicy również korzystają z urlopów, stąd planując sierpniowy ślub we Włoszech proponujemy brać pod uwagę początek lub końcówkę miesiąca. Wrzesień lub październik są na ogół jeszcze bardzo słoneczne w tej części Włoch więc jesienny ślub w Toskanii również jest możliwy.
Dla kogo ślub w Toskanii?
Toskańskie śluby wybierają osoby, które marzą o ceremonii ślubnej w zabytkowych, toskańskich urzędach, pięknych, kamiennych kościołach, ale też w willach, winnicach, w zielonym otoczeniu toskańskich wzgórz. Ze względu na bogaty wybór bazy noclegowej obfitującej w malowniczo położone wille z basenami, urocze gospodarstwa agroturystyczne ale też zamki, przyjęcie w Toskanii jest dobrym pomysłem zarówno dla osób marzących o eleganckim przyjęciu ślubnym we Włoszech, jak i toskańskiej, sielskiej kolacji w gronie najbliższych.
Jak podróżować się po Toskanii?
Najłatwiejszym sposobem poruszania się między toskańskimi miastami i miasteczkami jest wynajem samochodu. Między głównymi miastami sprawnie zorganizowane są również połączenia kolejowe, natomiast jeśli planujemy skupić się bardziej na jednym mieście, warto skorzystać z lokalnego transportu lub własnych nóg ?
WARTO WIEDZIEĆ: Szukając miejsca do zaparkowania, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na kolor parkingu: Niebieskie parkingi są płatne, żółte są dla mieszkańców, policji, pogotowia, natomiast bezpłatne to parkingi oznaczone kolorem białym ale trzeba czytać znaki, gdyż mogą być bezpłatne tylko na określony czas np. 1 godz.
Jak dojechać/dotrzeć do Toskanii?
Do Toskanii można dotrzeć drogą lądową lub powietrzną.
SAMOLOTEM
Przybliżony czas przelotu z Portu Lotniczego Warszawa Modlin do Portu Lotniczego w Pizie (International Galileo Galilei Airport Pisa) to ok. 2 godziny a z lotniska w Krakowie – ok. 1g 50 min
Bezpośrednie przeloty z Polski do Toskanii:
Połączenia lotnicze z Polski do Toskanii realizowane są tanimi liniami lotniczymi, 2 razy w tygodniu, z Warszawy (Lotnisko Warszawa – Modlin), Krakowa i Gdańska do Pizy.
Inne lotniska, które mają dobre połączenia z Polski, ale czas dojazdu do Toskanii nieco dłuższy to Bolonia i Mediolan-Bergamo.
Dzięki tanim liniom lotniczym wyjazd do Toskanii może obejmować 3 – 4 noclegi a możemy go połączyć ze zwiedzaniem innych rejonów, czyli przylecieć do Pizy ale wracać np. z Rzymu.
SAMOCHODEM
Dystans z Warszawy do Pizy, w zależności od wybranej trasy, to ok. 1600 – 1800 km.
Podróż samochodem do Toskanii jest dobrym pomysłem jeśli macie więcej czas i chcielibyście pozwiedzać, zanim dotrzecie do miejsca docelowego lub wracając zahaczyć np. o Wenecję.